Přírodní formy

 

Základní přírodní zbarvení

Tyto formy nejsou recesivní. Jedná se pouze o barevné odchylky divokých ''gutát'' z různých oblastí výskytu. Musí se pářit se stejně zbarvenými zvířaty, jinak se zbarvení zeslabuje a vytrácí. Genetika je dominantní, takže když páříme Miami phase s klasicky zbarvenou ''gutátou'', mezi potomky jsou přechodné mezistupně, jinak řečeno šedivější klasiky. Klasická ''gutáta'' je proto široký pojem. Zbarvení je dost variabilní a podkladová barva i sedla můžou byt v různých tónech oranžové, červené hnědé a šedé.

 

Klasika (Normal, Carolina)

V přírodě nejběžnější zbarvení. Červená sedla lemovaná černou na oranžovém podkladě. Prostě klasika. Typickou lokalitou takto zbarvených hadů je střed jejich areálu rozšíření, ve státech Severní a Jižní Karolina. Odtud američany používaný název Carolina.

Rosacea (Keys, Upper Keys, Rosy Ratsnake)

Forma Rosacea z ostrovů Florida Keys. Dříve označována jako samostatný poddruh a nejednou se spekulovalo i o samostatném druhu. Nyní se považuje jen za barevně odlišenou ostrovní formu Pantherophis guttatus. Je přirozeně hypomelanistická.

Miami phase (Miami)

Jak název formy napovídá, jejím výskytem je jižní Florida. Základním znakem je šedá podkladová barva.

Okeetee

Barevná odchylka z Jižní Karoliny. Hadi mají výraznější černé obrysy sedel.

 

Výběrový chov

Selekcí jedinců s určitými znaky byly získány tyto formy.

 

Love Okeetee

Jako první začala množit hady Okettee američanka Kathy Love a selekcí získala hady s hodně tlustým černým obrysem. Díky ní se někdy setkáváme s pojmenováním Love Okeetee.

Abbott Okeetee

Chovatel Lee Abbott pokračoval v selekci nejkontrastnějších zvířat. Získal sytější podkladovou oranžovou a ty nejtlustší černé obrysy rudých sedel. Sedla na ocase jsou dokonce černá celá. Vlivem inbreedingu jsou hadi bohužel geneticky hodně poškození. Často se rodí defektní mláďata. Abbotty je proto vhodné pářit s nepříbuznými hady a ne přímo s Abbotty. Kvůli oživení krve je to spíše nutnost, protože Lee Abbott šel se sourozeneckým pářením tak daleko, že se dostal až na hranici životaschopnosti hadů. To si málokdo uvědomuje při pohledu na asi nejkrásnější barevnou formu ''gutát''.

Buckskin Okeetee

Forma Okeetee zaměřená na světlou podkladovou barvu. Sedla i jejich obrysy jsou stejně výrázná jako u Abbottů, ale podklad je namísto oranžové, v barvě světle hnědé až béžové.

Milksnake phase

U některých Miami phase se vyskytují i v přírodě větší sedla než je běžné. Výběrovým chovem se dosáhlo neobvykle velkých sedel připomínajících kresbu, kterou mají korálovky (angl. milksnakes). Odtud tedy název formy.

 

Kombinace s recesivní formou

Kombinací přírodních forem s barevnými recesivními mutacemi vznikají další zajímavé barvy. Barevnost se však musí udržovat částečně i výběrovým chovem, protože vznikly přece jen přes heterozygoty, čímž se oslabily dominantní znaky přírodních forem.

 

Crimson (Hypo Miami) -Miami Phase x Hypo-

Světle šedý až žlutooranžový bledý podklad a na něm výrazná oranžovočervená až cihlová sedla. Formu vyšlechtil Rich Zuchowsky.

Hypo Miami -Miami Phase x Hypo-

Geneticky se jedná o stejnou formu jako Crimson. Tuhle ale vyšlechtil Don Soderberg a výběrový chov zaměřil na šedostříbrnou podkladní barvu. Sedla jsou červenější než u Crimson, takže celkově je tato forma kontrastnější.

Hypo Okeetee -Okeetee x Hypo-

Zanesení hypo genu do Okeetee způsobilo, že to co dělá formu Okeetee se úplně vytratilo. Sedla jsou namísto tlustých černých linek lemována černošedou mizející čárou, která je často ještě lemována bílou. Nejedná se o hady Sunkissed (hypo typ B), kterým se také někdy říka Hypo Okeetee.

Okeetee Lava -Okeetee x Lava (hypo typ C)-

Barevně mnohem zajímavější hadi než Hypo Okeetee. Gen Lava totiž neubere množství černé barvy ze sedel. Pouze ji zesvětlí na šedou.

Hypo Upper Keys -Rosacea x Hypo-

Už tak dost hypomelanistická přírodní forma Rosacea po přídání Hypo genu ještě více zesvětlí. Černý pigment najdeme jenom v očích. Barevně had připomíná Ultramel.

Anery Upper Keys -Rosacea x Anery-

Hadi vypadají jako Ghosti.

Caramel Upper Keys -Rosacea x Caramel-

Zajímavá forma připomínající Amber.

 

text: Roman Koňařík ©