Kombinace dvou barev

 

Doublerecesivní zbarvení

Zde představým barevné formy vzniklé kombinací dvou recesivních genů ovlivňujících barvu hada. Nebudu se tedy zabývat kombinacemi s kresebnými mutacemi jako Motley nebo Striped. To by bylo nadlouho, protože kresebné formy jdou pochopitelně kombinovat se všemi barevnými formami. Z kresebných forem zde zařadím pouze kombinace s formou Diffusion (Bloodred), protože tato ovlivňuje i barvu hada a v kombinacích tvoří zajímavé barevné formy. Pro přehlednost seřadím všechny ''double recesivní'' barevné formy abecedně. Z úsporných důvodů zde nejsou všechny kombinace, ale jen ty nejzajímavější (např. kombinace Anery x Charcoal a jim podobné ani nezmiňuju, protože fenotypově takové zvíře stejně nemůžeme rozeznat).

 

Amber -Hypo x Caramel-

Mláďata vypadají jako světlejší Caramel a stárnutím jejich barva ještě zesvětluje. Dospělci jsou o něco málo tmavší než Butter a kolem sedel mají slabý náznak černých obrysů. Podkladová barva může být špinavě žlutá nebo v různých tónech béžové, až šedivá.

Amel Cinder (Peppermint, Amel Z) -Amelano x Cinder-

Hadi mají neskutečně světlá růžová sedla na bílé podkladové barvě. Oči jsou světle růžové s tmavě růžovou zornicí.

Anery Lavender (Moonstone) -Anery x Lavender-

Zaměnitelné s formou Lavender, která je sama barevně dost rozmanitá. Moonstone jsou díky Anery genu méně růžoví.

Blizzard (Charcoal Snow) -Amelano x Charcoal-

Čistě bílí hadi s nažloutlým a narůžovělým nádechem. Sedla jsou méně výrazná než u podobné formy Snow. Na některých jedincích nejdou sedla ani rozeznat. Oči mají růžové.

Butter -Amelano x Caramel-

Máslové ''gutáty'' jsou jednou z nejkrásnějších barevných forem. Nádherné žluté tóny v kombinaci s Amelano očima tvoří velice atraktivní hady, obzvlášť ve spojení s genem Motley.

Coral Ghost -Strawberry x Anery-

Jedna z nových forem a taky jedna z nejkrásnějších. Hadi vypadají jako Ghosti, ale podkladová barva je díky genu Strawberry neskutečně růžová. U mláďat to není tak moc patrné. Hadi růžovějí až dospíváním.

Diamond -Charcoal x Lava-

Hadi vypadají jako hodně světlí Ghosti s narůžovělým pastelovým nádechem.

Diffused Lava (Lava Bloodred) -Diffused x Lava-

V mládí připomínají formu Lava s méně výraznými obrysy sedel. Dospělci vypadají jako Diffused se světlejšími sedly na rudé podkladové barvě.

Dilute Anery (Blue) -Dilute x Anery-

Anery hadi s ocelově modrým nádechem.

Fire (Amelano Bloodred, Amel Blood) -Diffused x Amelano-

Mláďata vypadají jako Amelano a stárnutím červenají jako Bloodred. Dospělci jsou zářivě červení až ohnivě oranžovočervení.

Ghost -Hypo x Anery-

Tato forma je barevně dost variabilní. V zásadě se jedná o stříbřitého hada s šedými sedly. Může mít různé tóny růžové, levandulové a žluté. Někteří Ghosti jsou zaměnitelní s Anery a jiní jsou neskutečně odlišní a připomínají spíše Lavender. Je to dáno tím, že už formy Anery a Hypo jsou dost variabilní. Vzácně se u některých linií Ghostů oběvují rubínové oči jaké má forma Lavender.

Granite (Pepper) -Diffused x Anery-

Velice zajímavá a málo rozšířená forma. Hadi vypadají jako Ghosti, ale v dospělosti mají tmavší podkladovou barvu. Někteří dospělci jsou tak vlastně celošedí a sedla jdou často do hnědých a růžových nádechů.

Honey -Sunkissed x Caramel-

Forma podobná Amber se odlišuje výraznějšími obrysy sedel.

Hypo Lavender (Cotton Candy) -Hypo x Lavender-

Tato forma by měla být díky Hypo genu světlejší než Lavender, ale už samotní Lavender jsou dost variabilní, takže je mnohdy problém fenotypově rozeznat Lavender, Hypo Lavender nebo Ghost. Důležité je znát genotyp rodičů.

Hypo Sunkissed -Hypo x Sunkissed-

Oranžoví hadi s tmavě oranžovými sedly. Někteří dospělí jedinci jsou celooranžoví se slabými náznaky sedel a připomínají tak formu Fire.

Ice Ghost (Ice) -Lava x Anery-

Vzhledově stejní jako Ghost, až na to, že Ice mají modrošedé oči s rubínovou zornicí. Dospělcům se na krku a bocích rozlévá také mnohem více žluté než u Ghostů.

Lavamel -Lava x Amelano-

Hadi vypadají jako Amelano s hodně tmavě oranžovým podkladem, jakoby extrémní Fluorescent Orange. Dají se identifikovat podle rubínových zornic.

Mandarin -Kastanie x Amelanistic-

Světle oranžové ''gutáty'' s tmavšími oranžovými sedly někdy lemovanými bílou. Mláďata jsou o hodně světlejší. U některých mláďat je podkladová barva bílá a sedla jsou růžová podobně jako u mladých Snow. Jiná mají oranžovorůžová sedla na bledě růžovém podkladu.

Opal (Pearl, Albino Lavender, Amel Lav) -Amelano x Lavender-

Mláďata jsou podobná formě Snow, ale více do oranžova. Dospíváním hadi blednou. Dospělci jsou pak buďto čistě bílí jako Blizzard nebo vypadají jako Snow s převrácenýma barvama. Sedla jsou bílá, zatímco podkladová barva má levendulové a žluté nádechy.

Orchid -Sunkissed x Lavender-

Tato forma je daleko zajímavější než Hypo Lavender. Hadi jsou od normálních Lavenderů dost odlišní. Už od mala jsou světlejší a dospělci mají hodně vybledlé barvy.

Pewter -Diffused x Charcoal-

Dle mého názoru, jedna z nejkrásnějších forem. Hadi jsou podobní na Granite a stejně jako Granite je jejich zbarvení dosti variabilní. Všeobecně ovšem platí, že jsou Pewter méně kontrastní. Někteří jedinci mají celé tělo šedé jen se slabými náznaky sedel na hřbetě. Tito hadi se na světle kovově lesknou.

Phantom (Charcoal Ghost) -Hypo x Charcoal-

Další velice variabilní forma. Hadi jsou všeobecně světlejší než Ghosti a velice často u nich chybí žloutnutí krku a boků tak časté u Ghostů. Stejně jako u Ghostů se u nich vzácně vyskytují rubínové oči.

Plasma (Lavender Bloodred, Lav Blood) -Diffused x Lavender-

Tito hadi vypadají jako velice světlí Pewter. V podstatě se jedná taky o celošedé ''gutáty'' se slabým náznakem sedel. Dospělí jedinci mají ocelový lesk s levandulovým nádechem.

Snow -Amelano x Anery-

Velice variabilní forma. Chová se už od poloviny 70. let a výběrovým chovem vzniklo spoustu forem Snow. Mláďata mají růžová sedla na bílém pozadí a při dospívání blednou a žloutnou. Dospělci mají bílou podkladovou barvu se sedly, která jsou bílá nebo mají slabý nádech do růžové či žluté. Žluté barvivo je často u starých hadů na bradě, krku a po stranách hada.

Sunkissed Amel (Inferno) -Sunkissed x Amelano-

Tato forma vypadá v podstatě stejně jako Lavamel, ale nemá rubínové zornice. Jejich oči jsou stejné jako u Amelano. Taky by se dali přirovnat k Sunglow s malými zbytky bílých obrysů sedel.

Topaz -Caramel x Lava-

Tito hadi jsou barevně někde mezi Butter a Amber. Díky genu Lava mají rubínové zornice.

Ultramel -Ultra x Amelano-

Genotypově se vlastně jedná o heterozygoty na Ultra a Amelano. Tyto dvě formy se spolu chovají kodominantně a vytvářejí tak hned v první generaci fenotypově novou formu Ultramel. Při páření Ultramel x Ultramel nám vzniká 1/2 odchovu Ultramel, 1/4 Ultra a 1/4 Amelano.

 

Výběrový chov

Zde jsou formy vzniklé výběrovým chovem double recesivních hadů.

 

Pastel (Pastel Ghost)

Jedná se o selektivně chované hady formy Ghost. Pastelové mají růžovooranžový nádech a podkladová barva by měla být vyčištěna bez drobných skvrn.

Silver Queen

Další výběrový chov Ghostů. Tentokrát zaměřený na stříbrné tóny. Podkladová barva je světlá stříbřitě šedá a je vyčištěná od drobných skvrn. Sedla jsou světle šedá a neměla by být příliš tmavá.

Strawberry Snow

Jedná se o formu Snow s výrazně růžovými sedly.

Green Spot Snow (Green Blotched Snow)

Tito Snow mají zářivě žlutá sedla se zeleným nádechem. V extrémním případě jsou krásně žlutozelená. Mláďata mají sedla růžová jako většina Snow.

Bubblegum Snow (Neon Bubblegum, Pink Green Spot Snow)

Velice zajímaví Snow v pastelových žvýkačkových tónech. Na růžové podkladové barvě mají žlutozelená sedla.

Champagne Snow

Překrásní Snow z chovu Pasco Paul Colubrids. Mají bledě levandulová sedla na pastelově broskvovém pozadí.

 

text: Roman Koňařík ©